Cap Rousset Sardines à l'huile végétale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 26.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 26.4g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.499999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.5% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filet De Saumon Sur Peau (Similarity score: 16.71)
- Zalm Filet Op Huid (Similarity score: 16.71)
- Cuisses De Pintades Dejointées (Similarity score: 20.85)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Chicken Wings (Similarity score: 21.01)
- Golden Seafood Lachsfilet (Similarity score: 21.46)
- Rio Star Foods Chicken Wings (Similarity score: 21.51)
- Sanderson Farms,usda,covington Farms Young Chicken Thighs (Similarity score: 21.92)
- Kippenvleugels Ailes De Poulet (Similarity score: 22.04)
- La Nouvelle Agriculture Cuisses De Poulet (Similarity score: 23.63)
- Chicken Wings (Similarity score: 23.92)
- Weis Weis, Chicken Wings (Similarity score: 23.92)
- Tender & Delicious Chicken Wing Portions (Similarity score: 23.92)
- Lighthouse Bay 2 Succulent Salmon Fillets (Similarity score: 24.62)
- Lidl Cuisses De Poulet Jaune Avec Partie De Dos (Similarity score: 24.91)
- Deutsche See Lachsfilet (Similarity score: 25.11)