Caramel apple topped with chocolate & peanuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.67g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.67g |
| Saturated Fat | 5.61g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50.04460303300624% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 23mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 23mg |
| Sugars | 28.04g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Schöller Bum Bum (Similarity score: 17.85)
- Hacendado Mochi Coco (Similarity score: 19.19)
- La Manufacture Des Belles Glaces Crème Glacée Au Chocolat Au Lait Avec Sauce Au Chocolat Et Morceaux De Noisettes Caramélisées (Similarity score: 19.21)
- Ben & Jerry's,unilever Chunky Monkey Ice Cream (Similarity score: 21.31)
- Take It Veggie, K Take It Veggie K Take It Veggie Veganes Eis Auf Mandelbasis (Similarity score: 22.66)
- Kaufland, Take It Veggie, K Take It Veggie K Take It Veggie Vegan Icecream On Almond Base 500ml (Similarity score: 22.66)
- Mars Mem's (Similarity score: 22.99)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 25.27)
- La Boîte À Sorbets Zabayon (Similarity score: 25.97)
- U Mini Nougats Glacés Aux Fruits Sec (Similarity score: 26.17)
- Carte D'or Nougat (Similarity score: 27.23)
- Siliky Smooth Sorbet With Milk Chocolate Bar (Similarity score: 27.49)
- Extreme Mini (Similarity score: 27.50)
- Italian Style Frozen Dessert, Gelato (Similarity score: 27.74)
- Premia Desertni Preliv Ukus Čokolade (Similarity score: 27.84)
Ingredients List
- Apple
- E471
- Artificial Flavouring
- Soya Oil
- E330
- Chocolate
- Peanut
- Corn Syrup
- Sugar
- Condensed Skimmed Milk
- Evaporated Milk
- Hydrogenated Soy Oil
- Soya Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)