Carrefour Soja végétal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 146kj (35 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 146kj (35 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Belle France,le Réflexe Bio Boisson Soja (Similarity score: 1.27)
- Provamel Bebida De Soja Natural (Similarity score: 4.13)
- Actileaf Soya Unsweetened (Similarity score: 6.21)
- Provamel Soya Drink Nature (Similarity score: 6.40)
- Provamel Soya Unsweetened (Similarity score: 6.40)
- Essential Waitrose Unsweetened Soya (Similarity score: 6.52)
- Provamel Soya Unsweetened Organic (red) (Similarity score: 6.56)
- Holland & Barrett Soya Drink (Similarity score: 6.72)
- Soupe De Courges (Similarity score: 8.40)
- Milbona,just Free Soya Unsweetened (Similarity score: 8.56)
- Boisson Au Soja Bio (Similarity score: 8.70)
- Source Vegetale Boisson Au Soja Bio (Similarity score: 8.78)
- Frosta 8 Kräuter (Similarity score: 9.44)
- Garant Soy Milk (Similarity score: 11.27)
- Bebida De Almendras (Similarity score: 11.91)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)