Carrefour Squiiiz confiture de fraise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1060kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1060kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 51g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Squiiiz Confiture D'abricot (Similarity score: 5.84)
- U Confiture De Pêches Et De Nectarines (Similarity score: 6.51)
- Confiture De Cerise Noire (Similarity score: 8.06)
- Les Confitures De Haute Soule Confiture De Cerises Noires (Similarity score: 8.06)
- Mühlhäüser, Mühlhäuser Marmelade Erdbeer (Similarity score: 9.04)
- Schwartau (Similarity score: 10.08)
- Etxe Peio Confiture De Cerises Noires (Similarity score: 12.39)
- Confiture Cerises Noires (Similarity score: 12.73)
- Gut & Gunstig,edeka Himbeer Konfitüre Extra (Similarity score: 12.75)
- Monoprix Bio,monoprix Confiture Extra Framboise Bio (Similarity score: 12.95)
- G'woon,gwoon Aardbeien Extra Jam (Similarity score: 13.44)
- Les Confitures De Haute Soule Confiture De Cerises Noires (Similarity score: 13.62)
- U Confiture Extra De Figue (Similarity score: 13.70)
- Charles Antona Confiture Extra De Figue Corse (Similarity score: 14.18)
- Cactus Confiture De Mûres (Similarity score: 15.15)
Ingredients List
- Strawberry
- Glucose Fructose Syrup
- Sugar
- Gelling Agent
- Acid
- Antioxidant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)