Carte d'Or Carte D'or Inspiration Buche Glacée Caramel Guimauve 8 Parts 750ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 83.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.6% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Excellence,aldi Coupe Glacée Saveur 3 Chocolats (Similarity score: 12.97)
- Adelie Adelie, Glace Panna Cotta Fruits Rouges, Le Bac De (Similarity score: 13.41)
- Motta, Nestlé Extreme Maxicono Variegato Amarena (Similarity score: 14.57)
- Skyr Kirsche (Similarity score: 14.68)
- Cappuccino Gelato, Cappuccino (Similarity score: 15.10)
- Stracciatella Gelato (Similarity score: 15.20)
- G7 Affogato Al Cioccolato (Similarity score: 15.24)
- Primia, Percorsi Di Gusto Gelato Triplo Cioccolato (Similarity score: 15.54)
- Leader Price, Leaderprice Creme Glacée Noix De Coco (Similarity score: 15.75)
- U Saveurs, U Dessert Glacé Façon Tiramisu Saveurs (Similarity score: 15.88)
- Pumpkin Pie Gelato, Pumpkin Pie (Similarity score: 16.42)
- Pumpkin Pie (Similarity score: 16.42)
- G7 Spagnola (Similarity score: 16.75)
- Coconut Milk Coconut Macaroon Non Dairy Frozen Dessert, Coconut Milk (Similarity score: 17.09)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.24)
Ingredients List
- Water
- Stabiliser
- Emulsifier
- Lactose And Milk Proteins
- Skimmed Milk Powder
- E150
- White Chocolate
- Glucose Fructose Syrup
- Glucose Syrup
- Invert Sugar Syrup
- Sugar
- E150
- Dark Chocolate
- Emulsifier
- Cocoa Butter
- Sunflower Oil
- Thickener
- Pork Gelatin
- Flavouring
- Gelling Agent
- Natural Flavouring
- Coconut Oil
- Egg
- Wheat Flour
- Sugar
- Water
- Invert Sugar Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)