Carte d'Or Glace chocolat Carte d'Or, Douceur banane
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 87.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.5% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Raley's Raley's, Amarena Gelato, Cherry, Cream (Similarity score: 4.12)
- Vanilla Italian Gelato (Similarity score: 11.44)
- Erhard Glace Marbrée Amarena (Similarity score: 12.27)
- Cinnamon Gelato Eggnog, Cinnamon (Similarity score: 12.31)
- Specially Selected,aldi Pistachio Gelato (Similarity score: 12.38)
- G7 Spagnola Con Ciliegie Candite (Similarity score: 13.58)
- Mancuso Tartufi Al Cioccolato (Similarity score: 13.88)
- Eggnog & Cinnamon Gelato (Similarity score: 14.20)
- Whole Foods, Whole Foods Market Butter Cookies & Sweet Cream Italian Gelato (Similarity score: 15.33)
- Pumpkin Pie Gourmet Gelato, Pumpkin Pie (Similarity score: 15.89)
- Gelato D'italia Fiordilatte (Similarity score: 15.93)
- Gelato (Similarity score: 16.84)
- Mint & Chocolate Gelato, Mint & Chocolate (Similarity score: 16.84)
- G7 Spagnola Con Ciliegie Candite (Similarity score: 17.59)
- G7 Spagnola Con Ciliegie Candite (Similarity score: 17.59)