Carte d'Or,Unilever Menthe aux éclats de chocolat noir
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ijsboerke Bûche Vanille Chocolat (Similarity score: 4.53)
- La Mémère Glace Chocolat 100% Bio (Similarity score: 6.88)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 7.87)
- Chocolate Marshmallow Swirl, Real Ice Cream (Similarity score: 8.85)
- Hertog Hertog Stracciatella Roomijs (Similarity score: 8.92)
- Oatly Oat Ly! Vanilla Frozen Dessert (Similarity score: 9.20)
- Qualité & Prix Cassata (Similarity score: 9.38)
- White Chocolate Sugar Cookie (Similarity score: 9.65)
- Glace Chocolat (Similarity score: 9.70)
- M&m's,mars Chocolat France Glaces M&m's (Similarity score: 10.28)
- M&m's, M&ms Glaces M&m's (Similarity score: 10.44)
- Haagen Dazs, Gelato, Italian Style Frozen Dessert, Cappuccino, Cappuccino (Similarity score: 10.55)
- Carte D'or Glace Pistache (Similarity score: 11.38)
- Carte D'or Helado Menta Chocolate (Similarity score: 11.48)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace En Pot Baked Alaska (Similarity score: 11.79)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Emulsifier
- Stabiliser
- Colour
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Natural Mint Flavouring
- Natural Flavouring
- Sugar
- Cream
- Glucose Syrup
- Glucose Fructose Syrup
- Cocoa Paste
- Butterfat
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)