Carte D'or CARTE D'OR Glace Crème Glacée Café 900ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 924kj (221 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 924kj (221 calories/kcal) |
| Fiber | 0.87 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.87 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or Glace Café (Similarity score: 1.87)
- Super Store Industries Small Batch Artisan Gelato, Double Dark Chocolate (Similarity score: 5.93)
- Black Raspberry Chip Ice Cream, Black Raspberry (Similarity score: 7.60)
- Premium Ice Cream, Pumpkin (Similarity score: 7.64)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 8.33)
- Premium Ice Cream, Black Sweet Cherry Chocolate (Similarity score: 8.33)
- Wilcoxson's Wilcoxson's French Vanilla (Similarity score: 8.62)
- Carte D'or,unilever Carte D'or Les Authentiques Glace Menthe Eclats De Chocolat Noir (Similarity score: 8.66)
- Terre Adélice Glace Madelaine (Similarity score: 9.02)
- Brookshire Grocery Company Premium Ice Cream (Similarity score: 9.72)
- Ice Cream (Similarity score: 9.78)
- G7 Gelato Lavorato A Mano (Similarity score: 9.96)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 10.15)
- Ijsboerke Dame Blanche Ijsboerke (Similarity score: 10.19)
- Giant Eagle Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 11.02)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Lactose And Milk Proteins
- Caramelised Sugar Syrup
- Cocoa Butter
- Stabiliser
- Emulsifier
- Coffee Extract
- Natural Flavouring
- Sugar
- Fresh Cream
- Glucose Syrup
- Condensed Skimmed Milk
- Fructose
- Butterfat
- Arabica Coffee
- Cocoa Paste
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)