Celnat Flocons grand epeautre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.1g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.529411764705884% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.5% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -7 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crai Pasra Fresca (Similarity score: 13.85)
- Il Gigante Pasta Fresca Di Semola Di Grano Duro (Similarity score: 13.85)
- Maffei Paccheri (Similarity score: 13.85)
- Voglia Di Sfoglia,maffei Orecchiette (Similarity score: 13.85)
- Maffei Orechiette (Similarity score: 13.85)
- Assaggi E Paesaggi Orecchiette (Similarity score: 13.85)
- Moffei, Maffei Pasta Fresca Di Semola Di Grano Duro (Similarity score: 14.07)
- €co+,eco+ Tagliatelles (Similarity score: 14.23)
- Maffei Trofie (Similarity score: 14.76)
- Sigma Orecchiette (Similarity score: 18.09)
- Maffei Maffei Pasta In Italia (Similarity score: 18.09)
- Maffei Pasta Fresca Di Semola Di Grano Duro (Similarity score: 18.09)
- Saint Jean Tagliatelles Fraiches (Similarity score: 18.78)
- Tagliatelles Aux Oeufs Frais Réfrigérées (Similarity score: 18.78)
- Carrefour Pain Aux Céréales 300g (Similarity score: 18.79)