Centrale del Latte di Roma Latte UHT
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 816kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 816kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 4.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Centrale Del Latte Di Roma Latte (Similarity score: 0.14)
- Candia Le Lait (Similarity score: 1.74)
- Leader Price Lait Demi Écrémé Stérilisé U H T (Similarity score: 1.74)
- Ets Leconte Lait Demi Écrémé (Similarity score: 1.74)
- Franprix Lait Frais Demi Écrémé (Similarity score: 1.74)
- Lait Équitable Demi Écrémé (Similarity score: 5.92)
- Weerribben Zuivel Lait Demi Écrémé (Similarity score: 6.02)
- Lait Demi Écrémé (Similarity score: 6.25)
- Carrefour Lait De Montagne Demi Écrémé (Similarity score: 11.31)
- Gut & Günstig Fruchtjoghurt Pfirsich Maracuja (Similarity score: 12.10)
- Lait Demi Écrémé Stérilisé (50cl) (Similarity score: 12.65)
- El Buen Pastor Caja De Leche (Similarity score: 12.80)
- Il Gigante,centrale Del Latte Di Brescia Latte Parzialmente Scremato Pastorizzato Microfiltrato (Similarity score: 14.72)
- Centrale Del Latte Di Vicenza Latte Uht Parzialmente Scremato Senza Lattosio (Similarity score: 14.72)
- Gemma Latte (Similarity score: 14.72)