Centrale del Latte di Roma Latte uht intero
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2000000476837g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 2.4000000953674g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66667108182419% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 4.8000001907349g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Centrale Del Latte Di Roma Latte Uht C L Roma Intero (Similarity score: 0.00)
- Ja Frische Vollmilch 3,5% (Similarity score: 7.41)
- Hochwald Frische Vollmilch Länger Haltbar 3,5% Fett (Similarity score: 11.53)
- Minusl Schokomilch, Laktosefrei 250 Ml Pro Packung (Similarity score: 18.50)
- Inex Lait (Similarity score: 19.16)
- Lait Entier (Similarity score: 20.03)
- Emmi Emmi Vollmilch Uht Brik (Similarity score: 20.03)
- Olympus Био Прясно Мляко 3,7% (Similarity score: 21.05)
- Latteria Sociale Valtellina Latte Intero Valtellina (Similarity score: 21.21)
- Coolree Creamery Irish Fresh Whole Milk (Similarity score: 22.57)
- Billa Heumilch 3,6% (Similarity score: 22.72)
- Consum Lechera Entera (Similarity score: 22.99)
- Ja! Laktosefreie Bio Vollmilch (Similarity score: 23.71)
- Latte Uht Biologico (Similarity score: 24.15)
- Latte Uht Biologico (Similarity score: 24.15)