Centrale Lait entier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pastilles Eucalipto & Propóleo (Similarity score: 20.22)
- Dolis Caramelos De Cafe Sin Azucares (Similarity score: 21.74)
- Ametller Origen Pizza Margherita (Similarity score: 23.74)
- Crêmet D’anjou Cointreau (Similarity score: 24.82)
- Ricola Lakritz Kräuterbonbon (Similarity score: 25.10)
- Ricola Liquirizia (Similarity score: 25.10)
- Aurelia Allgäuer Guazle Fruchtmischung Zuckerfrei (Similarity score: 26.32)
- Ricola Liquirizia (Similarity score: 26.50)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 26.87)
- Halls Mini Mints Sugar Free Red Fruits (Similarity score: 27.93)
- Milbona Milbona Schmand (Similarity score: 28.30)
- Chouquettes (Similarity score: 29.14)
- Emporium Strong Nature Chedar (Similarity score: 29.78)
- Rewe Bio Mozzarella (Similarity score: 30.57)
- Milbona Crefée (Similarity score: 31.15)