Certified Angus Beef Certified angus beef, holten meats, chuck patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 39.478878799842086% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.5% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 12 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Black Angus Chuck Burgers (Similarity score: 0.95)
- Fresh Ground Beef Burgers, Beef (Similarity score: 3.63)
- Fresh Usda Prime Ground Beef Burgers (Similarity score: 3.63)
- Schweid & Sons Angus Ground Beef (Similarity score: 3.90)
- Burger Maker Co Inc Schweid & Sons, Fresh Ground Beef (Similarity score: 3.90)
- Schweid & Sons The Prime Burger (Similarity score: 4.17)
- 100% Pure Beef Burgers (Similarity score: 5.85)
- All Natural Beef Burgers (Similarity score: 5.85)
- American Wagyu Ground Beef (Similarity score: 5.85)
- 100% Halal Beef Burgers (Similarity score: 5.85)
- Schweid & Sons The Prime Burger (Similarity score: 5.85)
- Schweid & Sons Schweid & Sons, Signature Series: The Chuck Brisket (Similarity score: 5.85)
- All Natural 100% Pure Beef Burgers, Beef (Similarity score: 5.85)
- Beef Burgers (Similarity score: 5.85)
- Wagyu Ground Beef, Wagyu (Similarity score: 5.85)
Ingredients List
- Certified Angus Beef
- Ground Chuck
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)