Certified Angus Beef Chuck & brisket beef patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.22g |
| Saturated Fat | 7.28g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 36.638147961751386% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.6% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ground Beef Chuck (Similarity score: 0.00)
- No Name 100% Angus Beef Burgers, Angus Beef (Similarity score: 0.00)
- Ground Beef Patties (Similarity score: 1.45)
- Burgers (Similarity score: 2.31)
- Ground Beef Chuck (Similarity score: 4.99)
- Ground Beef Chuck (Similarity score: 4.99)
- Ground Beef Chuck (Similarity score: 4.99)
- Beef Burgers (Similarity score: 4.99)
- 80% Lean 20% Fat 100% Grassfed Beef Patties (Similarity score: 5.07)
- Wahlburgers Chuck Brisket Blend Hearty Beef Flavor (Similarity score: 5.17)
- Angus Beef & Beef Patties (Similarity score: 5.66)
- Angus Beef & Beef Patties (Similarity score: 5.66)
- Angus Ground Chuck Burgers (Similarity score: 7.61)
- Ibp Inc Patties (Similarity score: 7.80)
- 100% Angus Beef Burgers (Similarity score: 8.77)
Ingredients List
- Ground Beef Chuck Brisket
- And Natural Rosemary Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)