Chao An Lait de coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 791kj (190 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 791kj (190 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 71 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 71 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 14.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 75.26315789473685% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.3% |
| Saturated Fat Value | 14.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco Coconut Cream (Similarity score: 21.24)
- Chao An Lait De Coco (Similarity score: 28.28)
- Sainsbury's Coconut Milk (Similarity score: 29.22)
- La Panna Cotta (Similarity score: 34.49)
- Tcc Coconut Milk (Similarity score: 37.01)
- Ampro Ampro Kokosmilch (Similarity score: 37.45)
- Satori Kokosnuss Milch (Similarity score: 39.50)
- Chaokoh Lait De Coco (Similarity score: 40.25)
- Aroy D Bio Kokosmilch (Similarity score: 42.42)
- อร่อยดี,aroy D Kokosmilch (Similarity score: 42.42)
- La Vie Claire Coco 98% Brassé Nature (Similarity score: 44.76)
- Aroy D,thai Agri Foods Public Company Limited,tang Frères Lait De Coco (Similarity score: 45.21)
- Aroy D Aroy D, Coconut Milk (Similarity score: 45.21)
- Real Thai Lait De Coco (Similarity score: 47.08)
- Casino Hey Coco ! Onctueux Coco (Similarity score: 49.86)
Ingredients List
- Coconut Extract
- Water
- Stabiliser
- E435
- E466
- E415
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)