Charal Entrecôte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 7.8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 45.88235294117647% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.9% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Charal Entrecotes (Similarity score: 0.00)
- Charal Entrecôtes (Similarity score: 0.00)
- Charal Entrecôte (Similarity score: 0.00)
- Charal 2 Entrecotes (Similarity score: 0.00)
- Charal Entrecôte Xxl (Similarity score: 0.00)
- Charal 2 Entrecôtes (Similarity score: 0.00)
- Charal Entrecote (Similarity score: 0.00)
- Charal Entrecote (Similarity score: 0.00)
- Charal 2 Entrecôtes (Similarity score: 0.00)
- Charal Entrecôte (Similarity score: 0.00)
- Rastelli Foods Group Pure Land America, Ground Beef (Similarity score: 6.71)
- Gluten Free Burgers (Similarity score: 8.36)
- Charal Entrecôte (Similarity score: 8.49)
- Wassila 10 Steaks Hachés Pur Boeuf Halal (Similarity score: 10.20)
- U Entrecôte Boeuf ***, À Griller (Similarity score: 11.62)