Charles Antona Confiture de fruits rouges
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 51g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Chambre Aux Confitures Confiture Abricot Passion Groseille (Similarity score: 8.32)
- Maintal Aprikose Konfitüre Extra (Similarity score: 9.33)
- Annes Feinste Ingwer Konfitüre (Similarity score: 9.54)
- Auchan Confiture Extra Myrtille (Similarity score: 9.54)
- Les Vergers Du Rayol Confitures De Figues (Similarity score: 9.69)
- L'origine Du Goût,leclerc Confiture Extra Figue Blanche (Similarity score: 9.90)
- Zentis Frühstücks Konfitüre (Similarity score: 9.95)
- U Bio,u Confiture Extra Clémentines Et Oranges (Similarity score: 10.73)
- L'epicurien Vieux Garçon Pruneaux, Armagnac (Similarity score: 10.73)
- L'epicurien Clémentine De Corse (Similarity score: 11.09)
- Ahrens,grandessa Waldfrucht Konfitüre Extra (Similarity score: 11.09)
- L'epicurien Cassis Configure Aetisanale (Similarity score: 11.09)
- U Bio,u Confiture Extra D'abricots (Similarity score: 11.11)
- K Classic K Classic Konfitüre Extra Waldfrucht (Similarity score: 11.40)
- Sabaton Confiture De Fraise (Similarity score: 11.53)
Ingredients List
- Fruit
- Cane Sugar
- Gelling Agent
- Lemon Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)