Charles Antona Confiture Extra de Figue de Corse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 55 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 55 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 55.4g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Charles Antona Confiture De Figue (Similarity score: 0.57)
- Minnà Confiture De Figue (Similarity score: 0.71)
- Carrefour Confitura Extra Para Maridar Con Foie (frambuesa) (Similarity score: 5.42)
- Orange Douce De Sicile (Similarity score: 7.12)
- Le Conserve Della Nonna, Fini Confettura Di Prugna Tipo Modena (Similarity score: 7.30)
- Entr'aide Confiture Fraise Goyave (Similarity score: 7.46)
- Decò Confettura Extra Frutti Di Bosco (Similarity score: 7.53)
- Provenance Nature Confiture Extra Cerises (Similarity score: 7.64)
- Franprix Gelée Extra De Groseilles (Similarity score: 8.43)
- Beyer Confiture Extra Framboise (Similarity score: 8.46)
- La Grange Aux Fruits La Grange Aux Fruits (Similarity score: 8.63)
- Primia Confettura Fragola (Similarity score: 8.68)
- Andresy Confitures Framboise (Similarity score: 8.71)
- Val De Sournia Figue Noire Du Roussillon (Similarity score: 9.07)
- Val De Sournia Confiture De Groseille (Similarity score: 9.07)