Charles antona Crème de Châtaigne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 51g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sirop De Caroube (Similarity score: 13.31)
- Le Canelé Armagnac (Similarity score: 21.08)
- Gelée De Piment D Espelette (Similarity score: 21.54)
- Biolo Klock Crème De Marrons (Similarity score: 23.34)
- Histoires D'ici Crème De Marrons Récoltés En Dordogne (Similarity score: 23.80)
- Crème De Marrons Vanille (Similarity score: 24.30)
- Biogra Desayuno Algarroba Ecológico (Similarity score: 26.29)
- Prosain Gelée Extra Groseilles (Similarity score: 26.58)
- 8 Canelés Bio (Similarity score: 27.05)
- La Roumanière Crème De Marrons (Similarity score: 27.55)
- Born,fruit Friends Born Nectarina (Similarity score: 28.52)
- Auchan Sirop Citron (Similarity score: 30.45)
- Monoprix Le Cannelé (Similarity score: 35.08)
- M&s Coarse Cut Vintage Marmalade (Similarity score: 36.16)
- Robertson's Silver Shred Marmalade (Similarity score: 36.42)