Chausson aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 17 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chausson Pomme (Similarity score: 5.72)
- Chausson Pomme (Similarity score: 5.72)
- Chaussons Aux Pommes X2 (Similarity score: 9.73)
- Pumpkin Soft Pasteurized Cream Cheese Spread, Pumpkin (Similarity score: 10.34)
- Pains Au Chocolat (Similarity score: 11.22)
- Pain Au Chocolat Pb 3 Meunier (Similarity score: 11.22)
- Pain Au Chocolat Beurre X5 (Similarity score: 11.22)
- Pains Au Chocolat Beurre (Similarity score: 11.22)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 13.09)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 13.09)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 13.09)
- Chausson Aux Pommes (Similarity score: 14.26)
- Chausson Au Pommes (Similarity score: 14.26)
- Cerises Amarena (Similarity score: 15.02)
- Whipped Cream Cheese Spread (Similarity score: 16.01)