Cheese & ham chicken kievs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987.0kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.1g |
| Saturated Fat | 3.6g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 24.82758620689655% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.8% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 2 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232.0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain Blanc Style Italien (Similarity score: 10.80)
- Maître Coq Paupiette De Dinde À La Forestière (Similarity score: 17.72)
- 4 Chicken Kievs (Similarity score: 18.55)
- Bonarea Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 19.38)
- Jacques Gonidec Filets De Maquereaux Au Naturel Et Au Citron (Similarity score: 19.54)
- Everyday Saucisses Cocktail (Similarity score: 22.00)
- Cookie Dough (Similarity score: 22.12)
- Huevas De Merluza En Aceite De Oliva (Similarity score: 23.26)
- Grass Fed Beef Meatballs, Beef (Similarity score: 23.41)
- Diamir Mejillones Del Pacífico En Escabeche (Similarity score: 24.12)
- Leader Price Hachés Au Saumon Et À La Ciboulette (Similarity score: 24.83)
- Les Grains St Méthode Pain Multi Céréales (Similarity score: 25.79)
- Crêpes De Froment Bio (Similarity score: 25.95)
- Grouse Hunt Farms Inc Wos Wit, Bacon Dressing (Similarity score: 26.07)
- Grouse Hunt Farms Inc Wos Wit, Bacon Dressing (Similarity score: 26.07)