Cheese pizza pockets plant-based mozzarella and italian-style sauce in a toasted crust, cheese pizza pockets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.31g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.31g |
| Saturated Fat | 6.19g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 38.85750156936598% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 8 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 3.54g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Iceland Chicken Breast 2 Kievs (Similarity score: 18.79)
- Holten Meats Holten Meats, Seasoned Chuck Beef Patties (Similarity score: 20.15)
- Table Talk Pies Inc Table Talk Pies, Inc , Old Fashioned Baked Peach Pie (Similarity score: 20.59)
- Table Talk Apple Pie (Similarity score: 20.89)
- Baked Apple Pie (Similarity score: 20.89)
- Proxi,profi Rom Food Srl (Similarity score: 21.42)
- President's Choice Angus Beef Burgers (Similarity score: 22.63)
- Grobe Bratwurst (Similarity score: 22.66)
- Raw Pork Pattie Fritters (Similarity score: 23.90)
- Pasta Nuova Tortelloni Ricotta Épinards (Similarity score: 24.71)
- Bigard Haché Au Bœuf Oignons (Similarity score: 25.10)
- Chicken Breast 4 Kievs (Similarity score: 25.21)
- Roots Roots, Thai Coconut Curry Hummus (Similarity score: 25.81)
- Sweet Potato Pie (Similarity score: 26.11)
- Aile De Poulet Saveur Provencal (Similarity score: 26.78)
Ingredients List
- Plant Based Cheese Alternative
- Konjac Flour
- Light Amber Honey
- Olive Oil
- Sunflower Protein
- Pizza Seasoning
- Sea Salt
- Coating
- Tapioca Starch
- Yeast
- Water
- Tomato Concentrate
- Cassava Flour
- Sunflower Flour
- Cage Free Whole Eggs
- Sunflower Oil
- Flaxseed Meal
- Contains Less Than 2% Of Egg Whites
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)