Cheese tortellini
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 41.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 220mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gino's East Chicago Authentic Deep Dish Pizza (Similarity score: 9.06)
- Coquelicot Demi Lune Brebis (Similarity score: 9.51)
- Stamford St Food Company Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 12.70)
- Tortellini Chicken (Similarity score: 12.92)
- Raley's Tortellini, Cheese (Similarity score: 14.55)
- Lustucru Stucru Tagliatelles Au Basilic (Similarity score: 18.50)
- Sacramento Baking Co Inc Sacramento Baking Company, Whole Wheat Bagel (Similarity score: 20.01)
- Crispy Whole Wheat Roti Bread (Similarity score: 22.78)
- Le Délicat Rôti De Chapon Farce Aux Marrons Et Aux Figues Congelé Le Délicat 800 G (Similarity score: 23.03)
- Ramirez Sardines Fumées À L'huile D'olive (Similarity score: 26.44)
- Sardines À L’huile D’olive (Similarity score: 26.44)
- Biocoop,galette De St Malo Crêpes De Froment (Similarity score: 27.44)
- Crepe Nature (Similarity score: 28.30)
- Roti De Porc Cuit A L'ancienne (Similarity score: 28.86)
- Dia Selección De Dia Vacuno Y Cerdo (Similarity score: 29.29)
Ingredients List
- Ricotta
- Dried Basil
- Bread Crumbs
- Parmesan
- Salt
- Black Pepper
- Parsley
- Spice
- Allspice
- Garlic Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)