Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 68.68686868686868% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68.7% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Millefeuille Vanille (Similarity score: 17.62)
- Compliments Sandwichs À La Crème Glacée (Similarity score: 18.71)
- Gelato (Similarity score: 20.29)
- Jack Nicklaus Ice Cream Jack Nicklaus, Ice Cream, Warm Spiced Butter Pecan (Similarity score: 20.93)
- Lait Du Forez Le Cheese Cake Et Son Coulis De Fruits Rouges (Similarity score: 21.52)
- Market Pantry Sea Salt Caramel Pretzel Ice Cream, Sea Salt Caramel Pretzel (Similarity score: 21.67)
- Philadelphia Strawberry Cheesecake Cup (Similarity score: 23.50)
- Neapolitan Ice Cream Sandwhich (Similarity score: 23.91)
- Premium Sea Salted Ice Cream With A Ribbon Of Sweet Caramel, Sea Salt Caramel (Similarity score: 25.18)
- Neapolitan Sandwiches (Similarity score: 25.89)
- Brioche Pasquier, Pasquier 10 Eclairs Fondantes Au Café (Similarity score: 25.91)
- Intermarché Sélection Pâtissière Millefeuille (Similarity score: 26.22)
- Intermarche Millefeuille X 2 (Similarity score: 26.22)
- Nestlé,la Laitière La Laitière Le Grand Pot Mousse Chocolat Au Lait (Similarity score: 26.57)
- Religieuses (Similarity score: 27.52)