Cheesecake chocolate flavor dairy dessert, cheesecake chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 18 |
| Sodium | 225mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 225mg |
| Sugars | 18.75g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheesecake Relleno De Fresa (Similarity score: 14.53)
- Cheesecake Salted Caramel Dairy Dessert, Cheesecake Salted Caramel (Similarity score: 19.81)
- Coconut Cream Pie Graham Crumb Crust Bottom With Coconut Cream Filling, Finished With Creamy Whipped Topping And Toasted Coconut, Coconut Cream Pie (Similarity score: 20.57)
- Pumpkin Spice Soft Spreadable Cheese (Similarity score: 22.99)
- Artificially Flavored Vanilla Ice Cream Between (Similarity score: 23.07)
- Premium Ice Cream Oatmeal Cookie Crunch (Similarity score: 23.77)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 24.51)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 24.51)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 24.51)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 24.51)
- Les 3 Meuniers Pains Aux Raisins (Similarity score: 24.51)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 24.51)
- Pain Raisin X5 (Similarity score: 24.51)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 24.51)
- Pains Au Raisin, X4 (Similarity score: 24.51)
Ingredients List
- Pasteurized Milk And Cream
- Wheat Flour
- Modified Starch
- Palm Oil
- Lactic Ferments
- Cocoa Processed With Alkali
- Corn Starch
- Salt
- Chocolate
- E202
- Molasses
- Water
- E412
- Natural Flavouring
- E270
- Cinnamon
- Barley Malt Flour
- E500ii
- Soya Lecithin
- E410
- E415
- Vanilla Extract
- Sugar
- E235
- Corn Syrup
- Maltodextrins
- Condensed Skimmed Milk
- Whey Protein
- Concentrate
- Graham Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)