Chef Select, Lidl Chef Select Steak & Gravy Family Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 5.1999998092651g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 42.622949922639215% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.6% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 292.000007629396mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292mg |
| Sugars | 1.6000000238419g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Socopa Ultra Savoureux (Similarity score: 15.08)
- L'étal Du Boucher,lidl 15 Boulettes Au Bœuf (Similarity score: 15.14)
- Paté De Hígado De Cerdo Ibérico (Similarity score: 19.24)
- Issimo Ravioli Aux Truffes De Toscane (Similarity score: 20.17)
- Delhaize Quiche Lorraine (Similarity score: 20.70)
- Ja! Steinofen Pizza Margherita (Similarity score: 21.14)
- Terrine De Lapin Aux Noix (Similarity score: 22.65)
- Sandwich Jamón York Y Queso (Similarity score: 22.90)
- Severino, Severino Pasta Mfg Severino, Homemade Pasta, Stuffed Shells Cheese (Similarity score: 23.72)
- Scotch Egg (Similarity score: 24.47)
- Maître Coq Canette Farcie Écorces D'oranges Confites Marinées Au Cointreau (Similarity score: 25.20)
- U Viande Hachée Bolognaise, 20% Mat Gr (Similarity score: 25.40)
- Hearty Foods Co Thin And Crispy Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 25.56)
- El Monterey Burritos (Similarity score: 25.67)
- Maître Coq Poularde Farcie (Similarity score: 26.00)