Chef Select,Lidl Fettuccine frische pasta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1203kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1203.0kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.0g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.586206896551722% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 24.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24.0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giovanni Rana Spaghettoni FraƮches (+50% Gratuit) (Similarity score: 6.73)
- Auchan Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 6.73)
- Belle France Tagliatelles (Similarity score: 6.73)
- Giovanni Rana Fettuccini (Similarity score: 6.73)
- Rana Tagliatelle Fresche Cereali (Similarity score: 6.73)
- Rana Tagliatelles (Similarity score: 6.73)
- Auchan Tagliatelles (Similarity score: 6.73)
- Giovanni Rana Tagliatelle (Similarity score: 6.73)
- Giovanni Rana,rana Fettuccini (Similarity score: 6.73)
- Pouce Auchan (1er Prix) Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 6.73)
- Tagliatelle (Similarity score: 6.78)
- Auchan Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 8.18)
- Linguini Fine Fresh Pasta (Similarity score: 10.19)
- Fiorini Spaghetti Aux Oeufs Frais (Similarity score: 10.30)
- Giovanni Rana Tagliolini (Similarity score: 10.45)