Cherry barbecue sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 75mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 75mg |
| Sugars | 50g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 50g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tamaris Crème De Vinaigre Balsamique De Modène (Similarity score: 20.94)
- Joris Joris Gommes Vertes 16x100g (Similarity score: 24.28)
- Imperial Nappage Fraise (Similarity score: 29.33)
- Vahiné Crayon Pâtissier Goût Caramel (Similarity score: 31.34)
- Händlmaier Händlmaier Süßer Bio Senf (Similarity score: 31.85)
- K Classic Bayerischer Süßer Senf (Similarity score: 31.85)
- Crema A Base Du Acteo Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 32.12)
- Crema A Base De Aceto Balsamico De Modena Igp (Similarity score: 32.12)
- Pumpkin Butter (Similarity score: 32.53)
- Ortalli Crema De Aceto Balsámico De Modena I G P Y Trufa (Similarity score: 32.56)
- Kania Süßer Senf (Similarity score: 33.66)
- Eroski Crema Vinahre Balsámico Modena Con Albahaca (Similarity score: 35.06)
- Maui Burst Dew With A Blast Of Pineapple Soda (Similarity score: 35.19)
- Emily Emily Dulce De Membrillo (Similarity score: 36.06)
- Mengazzoli Crema Di Balsamico Fichi (Similarity score: 36.39)
Ingredients List
- Red Tart Cherries
- Garlic Powder
- Sea Salt
- Black Pepper
- Natural Hickory Smoke Flavor
- Cane Sugar
- Tomato Puree
- Cherry Juice
- Pure Cane Brown Sugar
- Mustard
- Water
- Cider Vinegar
- Onion Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)