Cherry flavored ice cream with cherry halves and a hint of rum flavor
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 6.54g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.618677042801565% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 70mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 22.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 2.44)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Super Hero (Similarity score: 2.87)
- Decadent Chocolate Made With Rich Cream And Dutch Cocoa Premium Ice Cream, Decadent Chocolate (Similarity score: 3.85)
- Nestlé Helado De Vainilla Con Relleno De Cacao Sin Gluten (Similarity score: 4.28)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 4.80)
- Ice Cream (Similarity score: 5.00)
- Airheads Air Heads, Ice Cream, Green Apple, Green Apple (Similarity score: 5.84)
- Air Heads Air Heads, Ice Cream, Orange, Orange (Similarity score: 5.84)
- Spring Creek Holdings Llc Air Heads, Ice Cream, Pink Lemonade, Pink Lemonade (Similarity score: 5.84)
- Spring Creek Holdings Llc Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 5.84)
- Airheads Air Heads, Ice Cream, Cherry, Cherry (Similarity score: 5.84)
- Air Heads Ice Cream, Air Heads, Watermelon (Similarity score: 5.84)
- Bonne Maman Fraisier (Similarity score: 6.10)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 6.48)
- Eiscreme Panna Cotta Mit Roten Früchten (Similarity score: 6.84)
Ingredients List
- Cream
- Emulsifier
- E471
- E412
- E407
- E433
- Cherry
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey Powder
- Fruit And Vegetable Concentrates For Color
- Natural And Artificial Flavouring
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)