Cherry vanilla ice cream, cherry vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 824kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 824kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.115928369462765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 19.7g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Breyers, Unilever Breyers, Ice Cream, Natural Vanilla (Similarity score: 2.14)
- Breyers, Unilever Ice Cream (Similarity score: 2.14)
- Breyers, Unilever Ice Cream (Similarity score: 2.48)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 3.47)
- Milsa,novandie Dessert Au Café, Avec Brisures De Crêpes Dentelle (Similarity score: 7.99)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 9.56)
- Delhaize Crème Brûlée (Similarity score: 10.00)
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 10.00)
- Ice Cream (Similarity score: 10.40)
- Talenti Gelato (Similarity score: 10.45)
- Stroh's Premium Ice Cream, Made With 100% Real Vanilla & Ground Vanilla Beans (Similarity score: 10.55)
- Real Ice Cream (Similarity score: 10.55)
- Erhard Glace Rhum Raisin (Similarity score: 11.06)
- Friendly's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.31)
- Hp Hood Llc Premium Ice Cream (Similarity score: 11.33)
Ingredients List
- Milkfat
- E433
- E410
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cherry
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E471
- E412
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)