Chicken leg quarters
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15.18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.18g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 31.989247311827956% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 5 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gold Leaf,usda Chicken Leg Quarters (Similarity score: 0.00)
- Tyson Chicken Leg Quarters (Similarity score: 0.00)
- Tsd Sales & Distribution Chicken Leg Quarters (Similarity score: 0.00)
- Grass Fed Ground Beef (Similarity score: 4.78)
- Ground Beef Chuck (Similarity score: 6.76)
- Ground Beef Chuck (Similarity score: 6.76)
- Ground Pork (Similarity score: 9.79)
- Sam's Choice Black Angus Pub Style Beef (Similarity score: 9.98)
- Kroger Kroger, 100% Pure Beef Ground Chuck (Similarity score: 10.51)
- Country Natural, Pasture Raised Ground Beef (Similarity score: 10.51)
- Organic Ground Beef (Similarity score: 10.51)
- Fresh Ground Beef Patties (Similarity score: 10.51)
- Fresh Ground Beef (Similarity score: 10.51)
- Ground Beef (Similarity score: 10.51)
- Ground Beef (Similarity score: 10.51)