Chicken nuggets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.538461538461538% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.5% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 208.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 208mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Apetit Pizzapohja (Similarity score: 15.11)
- Hummus Cocktail Sriracha (Similarity score: 15.93)
- Farandole De Tagliatelles À La Truffe D'été (Similarity score: 17.47)
- Portillo Pan Rústico Cortado (Similarity score: 17.64)
- Kraft Kraft Fromage Fondu À Tartiner (Similarity score: 17.70)
- Al'fez Tahini Dressing (Similarity score: 19.04)
- Cedarlane Red & White Potato Salad (Similarity score: 19.96)
- Frankly Fresh Artisan Style Chunky Potato Salad (Similarity score: 20.71)
- Regent's Park Muffins 7 Graines À La Farine Complète (Similarity score: 20.77)
- Sandwich Whitebread (Similarity score: 20.95)
- Breadko National Baking Ltd Pita Alwatan (Similarity score: 21.26)
- Co Op Southern Fried Chick'n Pops (Similarity score: 21.95)
- Aknaz Jben Aknaz (Similarity score: 22.31)
- Bread (Similarity score: 26.09)
- Arrowhead Mills Arrowhead Mills, Organic Sprouted Wheat Berry & Quinoa Flakes (Similarity score: 26.14)