Chocolate & vanilla flavored ice creams between vanilla wafer and chocolate wafer sandwiches, chocolate & vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cookie Butter Ice Cream Blended With Speculoos Cookie Pieces (Similarity score: 6.42)
- Horeca Tarte Aux Myrtilles (Similarity score: 6.77)
- Ice Cream (Similarity score: 9.70)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Escapes, Ice Cream, Peanut Butter Cookie (Similarity score: 9.97)
- Ice Cream (Similarity score: 12.33)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.47)
- Supervalu Inc Stone Ridge Creamery, Real Ice Cream, Cinnamon Cookie Swirl (Similarity score: 13.20)
- Eclair Au Chocolat X2 (Similarity score: 14.18)
- Ice Cream (Similarity score: 14.88)
- Ice Cream, Snickerdoodle (Similarity score: 15.28)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 15.70)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 15.70)
- Carrefour Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 16.18)
- Non Dairy Cashew Caramel Frozen Dessert, Cashew Caramel (Similarity score: 16.78)
- Ice Cream (Similarity score: 17.05)
Ingredients List
- Ice Cream
- Wafer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)