Chocolate & vanilla ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.37g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.37g |
| Saturated Fat | 6.74g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 67mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 67mg |
| Sugars | 20.22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- French Style Vanilla Flavored Ice Cream (Similarity score: 1.53)
- Vanilla Bean Ice Cream (Similarity score: 1.58)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 5.33)
- Casper's Ice Cream Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.07)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.31)
- Ice Cream (Similarity score: 7.47)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 7.55)
- New York Vanilla Ice Cream (Similarity score: 7.78)
- La Balade Gourmande,maximo Glace Vanille La Balade Gourmande (Similarity score: 8.46)
- Mucci Stracciatella (Similarity score: 8.57)
- House Of Flavors Inc Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Coconut Pineapple (Similarity score: 8.66)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.17)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.17)
- Agave Dream Ice Cream (Similarity score: 9.33)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 9.44)
Ingredients List
- Milkfat
- E433
- E466
- E407
- Natural Flavouring
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Cocoa
- E412
- E471
- E415
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)