Chocolate & vanilla ice cream cake creamy vanilla ice cream layered with decadent chocolate cake, topped with whipped icing and festive sprinkles., chocolate & vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1284kj (307 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1284kj (307 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 10.67g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.6875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10.7g |
| Score | 19 |
| Sodium | 213mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 213mg |
| Sugars | 26.67g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Délifrance Eclairs Parfum Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 15.15)
- Tgi Fridays, Captivated Foods Llc Tgi Fridays, Whiskey Cake (Similarity score: 19.58)
- Mochis (Similarity score: 20.64)
- Les Desserts New York Style Cheesecake Cups (Similarity score: 21.95)
- Pains Aux Raisins X4 (Similarity score: 22.26)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 25.30)
- French Style Classic Cheesecake (Similarity score: 25.76)
- Boncolac Gâteau Basque (Similarity score: 26.25)
- Cheesecake (Similarity score: 26.30)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Chocolat Salted Caramel (Similarity score: 26.91)
- Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 27.43)
- Peach Flavored Sweet Rolls (Similarity score: 28.88)
- Baramel Pain D'épices Pur Cacao (Similarity score: 29.02)
- 9" Pumpkin Cream Pie With Pumpkin Custard & Cream Cheese Filling, Pumpkin Cream (Similarity score: 29.42)
- Chausson Pomme (Similarity score: 29.63)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Condensed Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Rice Flour
- Egg White
- Raising Agent
- Soya Lecithin
- E471
- Propylene Glycol Mono And Diesters Of Fats And Fatty Acids
- Modified Tapioca Starch
- Corn Starch
- Sugar
- Salt
- Whey
- Natural Flavouring
- Sodium Caseinate
- Natural And Artificial Flavouring
- E435
- Palm Kernel Oil
- Palm Oil
- E466
- E475
- Cream
- E412
- Wheat Starch
- Corn Starch
- E410
- E415
- Carbohydrate Gum
- Soy Protein Isolate
- E407
- E102
- E481
- Wheat Flour
- E171
- E339ii
- E300
- E129
- E127
- E330
- E110
- E160b
- E133
- Beta Carotene Color
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Corn Syrup
- Soya Oil
- Dextrose
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)