Classico, Raley's Classico amaretti gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 77.77777777777779% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.8% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 70mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 70mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caramel Sea Salt Gelato, Caramel Sea Salt (Similarity score: 6.06)
- Gelato (Similarity score: 6.06)
- Roundy's Gelato Creamy Tiramisu (Similarity score: 8.19)
- Eggnog & Cinnamon Gelato (Similarity score: 8.76)
- Raley's Gelato, Panna Cotta (Similarity score: 8.88)
- Purple Cow Strawberry Cheesecake Premium Ice Cream (Similarity score: 9.02)
- Transgourmet Crème Glacée Café Avec Inclusions Au Café Enrobées De Chocolat (Similarity score: 9.51)
- Carte D'or Helado De Tres Chocolates Tarrina (Similarity score: 9.87)
- Siviero Maria, G7 Crema Fiorentina (Similarity score: 10.34)
- G7 Crema Fiorentina (Similarity score: 10.43)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 10.55)
- שטראוס קרמיסימו וניל עוגיות (Similarity score: 12.13)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 12.64)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 14.18)
- Warner,dc Glaces Vanille, Chocolat Au Lait Et Bonbons Pétilants (Similarity score: 14.66)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E471
- E401
- E410
- Beta Carotene Color
- Artificial Flavouring
- Sugar
- Coconut Oil
- Butter
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Sweet And Bitter Almond Kernels
- Sweet Almond
- Albumen
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)