Claude Traiteur Saumon fumé ficelle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 884kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 884kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 4.8g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 36.92307692307692% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.9% |
| Saturated Fat Value | 4.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan 2 Steaks Hachés Pur Boeuf Façon Bouchère (Similarity score: 10.55)
- Merguez (Similarity score: 11.12)
- Migros Viande Hachée Mélangée (Similarity score: 11.43)
- Multicell Pro (Similarity score: 12.89)
- Hawesta Bratheringe (Similarity score: 15.54)
- Carrefour Hamburguesa Jamón Y Cebolla (Similarity score: 17.54)
- Côte De Porc Échine (Similarity score: 18.65)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 20.75)
- Délicadezas Ibericas Presa Nature Viande De Porc De Race Ibérique (Similarity score: 21.66)
- Sardine A L Huile (Similarity score: 23.26)
- Bio&bien Élevés 2 Steaks Hachés (Similarity score: 23.59)
- Dr Oetker Ristorante Pizza Pollo (Similarity score: 23.64)
- Migros Filet De Canard (Similarity score: 25.06)
- Porc Fermier Porc Fermier (Similarity score: 25.68)
- Tendriade Haché De Veau Bio Tendriade (Similarity score: 27.04)
Ingredients List
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)