Clean whey protein bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1326kj (317 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1326kj (317 calories/kcal) |
| Fiber | 20 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 33.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 33.33g |
| Saturated Fat | 4.17g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 55.599999999999994% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Powerbar, Premier Nutrition Corporation Clean Whey Protein Bar (Similarity score: 0.00)
- Clean Whey Protein Bar (Similarity score: 0.00)
- Foodspring Protein Bar, Strawberry Yoghurt (Similarity score: 30.06)
- Foodspring Protein Bar Strawberry Yogurt (Similarity score: 30.95)
- On,optimum Nutrition Protein Whipped Bites Fraise (Similarity score: 32.96)
- Myprotein Carb Crusher Cookies & Cream (Similarity score: 33.27)
- Myprotein High Protein Bar , Chocolate Mint (Similarity score: 35.48)
- Kyowa Hakko Xyience 20g Protein Bar (Similarity score: 42.81)
- Protein Whipped Bites Chocolate Cookie Dough (Similarity score: 43.81)
- Swiss Cheese Slices (Similarity score: 45.70)
- Natural Swiss Cheese Slices (Similarity score: 45.70)
- Whip'n Whey Bar (Similarity score: 47.20)
- Wegmans Cream Cheese (Similarity score: 47.38)
- Agneau Epaule Au Beurre Et Aux Fines Herbes (Similarity score: 47.62)
- Mozzarella (Similarity score: 49.81)
Ingredients List
- Powerbar Protein Blend
- Raspberry
- Natural Flavouring
- Less Than 2% Of
- Palm Kernel Oil
- Salt
- Tapioca Starch
- Palm Oil
- Skimmed Milk Powder
- Whole Milk Powder
- Sunflower Lecithin
- Inulin
- E170i
- E330
- E960
- Soluble Corn Fiber
- E422
- Cashew Nuts
- E968
- Coconut Oil
- Whey Protein
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)