Clear Value Clear value, syrup, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 39.47g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Valu Time, Topco Chocolate Flavored Syrup, Chocolate (Similarity score: 0.00)
- Publix Flavored Syrup (Similarity score: 6.28)
- Spartan Spartan, Syrup, Chocolate (Similarity score: 19.43)
- Weis Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 19.43)
- Flavored Syrup (Similarity score: 19.43)
- Spartan Syrup, Chocolate (Similarity score: 19.43)
- Chocolate Flavored Syrup, Chocolate (Similarity score: 19.43)
- Shoprite Shoprite, Chocolate Syrup, Chocolate (Similarity score: 19.43)
- Weis Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 19.43)
- Food Lion Food Lion, Syrup, Chocolate (Similarity score: 19.43)
- Meijer, Meijer Inc Syrup, Chocolate (Similarity score: 19.43)
- Clover Valley Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 19.43)
- Daifuku Daifuku, Mochi Mame (rice Cake) (Similarity score: 24.23)
- Sante Nat,santé Nat Citron De Corée (Similarity score: 25.33)
- Bakers Choice Prune Lekvar (Similarity score: 26.01)
Ingredients List
- High Fructose Corn Syrup
- E415
- And Vanillin
- Corn Syrup
- Water
- Cocoa
- Contains 2% And Less Of Sugar
- E202
- Salt
- E471
- E435
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)