Clever Frischkäse Classic
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.1g |
| Saturated Fat | 16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64% |
| Saturated Fat Value | 16g |
| Score | 16 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 4.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Tourte Colin D'alaska Et Noix De Saint Jacques À La Crème Et Au Vin D'alsace Riesling (Similarity score: 15.99)
- Burrata Affumicata (Similarity score: 18.09)
- Stracchino (Similarity score: 18.19)
- Stracchino (Similarity score: 21.17)
- Queso Tierno Cebreiro (Similarity score: 22.14)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 23.09)
- Despar,spar Stracchino (Similarity score: 23.26)
- Iper Stracchino (Similarity score: 23.26)
- Despar,spar Stracchino (Similarity score: 23.26)
- Mozzarella (Similarity score: 25.69)
- L'italie Des Fromages Mozzarella Nodino (Similarity score: 26.24)
- Philadelphia Philadelphia (Similarity score: 26.44)
- U Mini Éclairs, Chocolat Café Coup De Coeur (Similarity score: 26.48)
- Leclerc Éclair (Similarity score: 26.65)
- Feel Free Bonbons Goût Fraise Crème (Similarity score: 27.04)
Ingredients List
- Cream
- Milk Proteins
- Skimmed Milk Powder
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)