Clif Shot Energy Gel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1229kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1229kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 18 |
| Sodium | 176.47058823529198mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176.5mg |
| Sugars | 35.294117647059g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 35.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shot Energy Gel (Similarity score: 7.20)
- Hema Pain D'épices (Similarity score: 25.00)
- Raisin Cake (Similarity score: 27.15)
- Auchan Pain D'épices Fondant Nature (Similarity score: 27.78)
- Sweet Sam's Sweet Sam's, Iced Carrot Pound Cake (Similarity score: 30.12)
- Continental Bakeries Kandis Kuchen (Similarity score: 33.88)
- Continental Bakeries Frühstücks Kuchen (Similarity score: 35.77)
- Continental Bakeries Fruhstuckskuchen (Similarity score: 36.02)
- Marin Food Specialties Chewy Fruit Filled Cookie Bar (Similarity score: 36.89)
- Marin Food Specialties Fruit Filled Cookie Peach Apricot Bars (Similarity score: 36.89)
- Peach Apricot Bars (Similarity score: 36.89)
- Fortwenger Pavé Au Gingembre (Similarity score: 36.96)
- Gourmet Feigen (Similarity score: 37.80)
- Mochi Tricolor (Similarity score: 38.47)
- Batter Up Llc Whoopie Pies (Similarity score: 43.33)
Ingredients List
- Maltodextrins
- Cane Sugar Syrup
- Water
- Cocoa
- Coffee Extract
- Natural Flavouring
- Sea Salt
- Green Tea Extract
- E332ii
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)