Clover Valley Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 7.6899999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 71.40204271123491% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 7.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fieldbrook Foods Corp Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Food Club Mint Ice Cream Blended With Chocolate Flavored Chips, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 6.76)
- Spring Creek Holdings Llc Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 7.31)
- Air Heads Air Heads, Ice Cream, Orange, Orange (Similarity score: 7.31)
- Airheads Air Heads, Ice Cream, Cherry, Cherry (Similarity score: 7.31)
- Airheads Air Heads, Ice Cream, Green Apple, Green Apple (Similarity score: 7.31)
- Air Heads Ice Cream, Air Heads, Watermelon (Similarity score: 7.31)
- Spring Creek Holdings Llc Air Heads, Ice Cream, Pink Lemonade, Pink Lemonade (Similarity score: 7.31)
- Triumf Glass Triumf Glass Gammaldags Gräddglass Vanilj Med Chokladkross (Similarity score: 7.39)
- Ice Cream (Similarity score: 8.19)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream (Similarity score: 8.91)
- Turkey Hill All Natural Homemade Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.20)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Super Hero (Similarity score: 10.51)
- Talenti Caramel Cookie Crunch (Similarity score: 10.62)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 10.91)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E412
- E415
- E433
- E410
- E407
- E102
- E133
- Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Buttermilk
- Chocolate Chunks
- Sugar
- Whey
- Mint Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)