Clover Valley Vanilla Ice Cream With Sandwich Cookie Pieces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 123mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 123mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fieldbrook Foods Corp Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Vanilla Ice Cream With Sandwich Cookie Pieces (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 6.77)
- De Good & Lish Ice Cream (Similarity score: 9.81)
- Albertson's Albertson's, Sea Salted Caramel Swirl Ice Cream (Similarity score: 11.77)
- De Good & Dish Home Style Ice Cream (Similarity score: 12.44)
- Smart Ones Sundae (Similarity score: 14.01)
- Smart Ones Sundae (Similarity score: 14.01)
- Ice Cream (Similarity score: 14.71)
- Sia Icedream Salt Karamell (Similarity score: 14.88)
- Cookies And Cream Ice Cream (Similarity score: 15.21)
- Ahold Ahold, Churn Style Waffle Cone Ice Cream, Light Caramel (Similarity score: 15.63)
- Roundy's Roundy's, Select, Ice Cream, Death By Chocolate (Similarity score: 15.76)
- Reina Profiteroles (Similarity score: 15.81)
- Oreo Ice Cream (Similarity score: 16.64)
Ingredients List
- Milkfat And Nonfat Milk Cookies
- E415
- E433
- E410
- E407
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Buttermilk
- Sugar
- Whey
- Artificial Flavouring
- E471
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)