Coast to coast party tray
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.7g |
| Saturated Fat | 2.17g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 29.931034482758616% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.9% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 217mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 217mg |
| Sugars | 4.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hauts De Cuisse De Poulet Au Paprika (Similarity score: 19.28)
- Mix Buffet Recette De Saison Salade & Céréales (Similarity score: 22.06)
- Le Gaulois Côtelettes De Canard Au Poivre X4 (Similarity score: 22.37)
- Gut & Günstig,edeka Margherita Steinofenpizza (Similarity score: 24.08)
- Crown Prince Sardines Lightly Smoked In Oil (Similarity score: 24.15)
- Sardines In Oil (Similarity score: 24.15)
- Leaderprice Cuisses De Poulet Jaune Farcies Aux Morilles (Similarity score: 24.37)
- Asia Food Samoussas Au Boeuf (Similarity score: 24.47)
- Asiafood Kft Samoussas Au Boeuf Surgelés (Similarity score: 25.08)
- Auchan Hauts De Cuisses De Poulet Au Paprika (Similarity score: 25.21)
- Crêpes Sucrées Saveur Vanille (Similarity score: 25.22)
- Fazenda Futuro Futuro Burger (Similarity score: 25.46)
- Samoussas Au Boeuf (Similarity score: 25.72)
- Le Cantonnais Banh Bao Au Porc Laqué (Similarity score: 25.83)
- Mavrommatis Pita Chypriote Traditionnel (Similarity score: 25.92)
Ingredients List
- Rice
- Water
- Vinegar
- Egg Yolk
- Sugar
- Salt
- Sesame
- Seaweed
- Mustard Powder
- E385
- Surimi
- Cooked Ebi Shrimp
- Sockeye Salmon
- Avocado
- Cream Cheese
- Soya Bean
- Canola Oil
- Whole Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)