Coconut Almond Chocolate Chip Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1091kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1091.0kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1.0869565217391 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.09 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.3478260869565g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 7.6086956521739g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 49.99999999999934% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.0% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 54.347826086956mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54.3mg |
| Sugars | 22.826086956522g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream, Vanilla Ice Cream Swirled With Fudge, Chocolatey Coated Peanuts And Cone Pieces (Similarity score: 10.61)
- Häagen Dazs Milk And Cream Honey Walnut & Cream (Similarity score: 10.95)
- Tea Ice Cream With Buttery Biscuit Swirl (Similarity score: 11.10)
- Toupargel Bûche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 11.10)
- Fraisier 6 8 Parts (Similarity score: 11.63)
- Glaces Des Alpes Glace Brownies Au Chocolat Valrhona (Similarity score: 11.66)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Chocolate Almond Chunk (Similarity score: 13.68)
- Ice Cream (Similarity score: 13.87)
- Batch Ice Cream (Similarity score: 13.90)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 13.94)
- Extra Indulgent Raspberry Chocolate Chunk Ice Cream (Similarity score: 14.05)
- Oberweis Dairy North Aurora Super Premium Ice Cream (Similarity score: 14.60)
- Coffee Chip Incredible Organic Ice Cream, Coffee Chip (Similarity score: 15.22)
- Ben & Jerry's, Unilever Pistachio Pistachio Ice Cream (Similarity score: 15.90)
- Bûche Glacée, Chocolat Noir Et Gianduja (Similarity score: 15.96)