Coconut milk original artisanal dairy-free frozen dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 812kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 812kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.08g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.08g |
| Saturated Fat | 9.68g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 90.04651162790698% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 13.98g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Made With Luve Luve Eis (Similarity score: 10.52)
- Lunds & Byerlys Artisan Gelato (Similarity score: 13.37)
- Leader Price Bûche Glacée Gourmande (Similarity score: 16.07)
- Giant Eagle, Giant Eagle Inc Giant Eagle, Blackberry Creme Brulee (Similarity score: 16.18)
- Roman Chocolate Truffle, Gelato (Similarity score: 16.41)
- Ahold Raspberry Cheesecake Gelato (Similarity score: 16.75)
- Giant Eagle Gelato (Similarity score: 16.75)
- Somay Helado Sabor Vainilla Chocolate (Similarity score: 16.96)
- Giant Eagle Inc Cinnamon Rum (Similarity score: 18.06)
- Gelato Cacao Caffè Stracciatella (Similarity score: 19.21)
- Aliada Bloque De Helado Tres Sabores Nata Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 20.25)
- Sammontana Gelateria (Similarity score: 20.67)
- Tarta Al Whisky (Similarity score: 21.57)
- Netto Glace Vanille (Similarity score: 21.61)
- Caramel Apple Crumble Oatmilk Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Apple Crumble (Similarity score: 21.66)
Ingredients List
- Coconut Cream
- Water
- Evaporated Cane Juice
- Tapioca Syrup
- Maltodextrins
- Vanilla
- E412
- E415
- Vanilla Pod
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)