Coffee & cream ice cream, coffee & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 14.29g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.6822211852543% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 14.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 43mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 43mg |
| Sugars | 1.43g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Söbbeke Bio Schmand (Similarity score: 9.96)
- Родная Деревня Schmand 24 % Fett (Similarity score: 10.32)
- Milsani Nata Ácida (Similarity score: 10.38)
- Gutes Land H Schmand 24 % Fett (Similarity score: 10.41)
- Gut & Günstig Haltbarer Schmand (Similarity score: 10.41)
- Gutes Land H Schmand (Similarity score: 10.41)
- Gutes Land,netto Marken Discount Haltbarer Schmand (Similarity score: 11.71)
- Consilia Panna Da Cucina (Similarity score: 12.44)
- Consilia Panna Da Cucina (Similarity score: 12.44)
- Latteria,lidl,centrale Del Latte Della Toscana,mukki Panna Da Cucina (Similarity score: 12.77)
- Valmiera,food Union 25% Skābais Krējums (Similarity score: 12.87)
- Milbona Schmand (Similarity score: 15.33)
- Milfina Schmand (Similarity score: 15.44)
- Penny Schmand (Similarity score: 15.44)
- Lala Crema Fresca (Similarity score: 15.64)
Ingredients List
- Cream
- E417
- E412
- E410
- Monk Fruit Extract
- Salt
- Water
- E968
- Egg Yolk
- Non Gmo Soluble Corn Fiber
- Coffee
- Vegetable Glycerin
- Milk Protein Concentrate
- Skimmed Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)