Coffee cookie crumble gelato layers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1093kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1093kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5045045045045g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 7.2072072072072g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.53846153845996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 63.063063063064mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 63.1mg |
| Sugars | 29.72972972973g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's, Unilever Karamel Sutra Core Chocolate & Caramel Ice Creams With Fudge Chips & A Soft Caramel Core, Karamel Sutra Core (Similarity score: 6.85)
- Banana Cream Pie Banana Super Premium Ice Cream With Whipped Cream Flavored Ribbon And Pie Crust Pieces, Banana Cream Pie (Similarity score: 8.99)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Tres Leches Brigadeiro, Tres Leches Brigadeiro (Similarity score: 10.53)
- Grycan Grycan (Similarity score: 11.15)
- Grycan Lody Waniliowe (Similarity score: 11.15)
- Grycan,lody Od Pokoleń Lody Waniliowe (Similarity score: 11.15)
- Ice Cream, Matcha Green Tea (Similarity score: 11.41)
- Mövenpickmövenpick Mövenpick Stracciatella (Similarity score: 11.80)
- Interdis Chocolate Brownie (Similarity score: 12.01)
- Welsh Farms Super Premium Ice Cream (Similarity score: 12.08)
- Talenti, Talenti 1 Inc Gelato (Similarity score: 12.39)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 12.93)
- Extra Indulgent Raspberry Chocolate Chunk Ice Cream (Similarity score: 13.41)
- Grycan,lody Od Pokoleń Lody Śmietankowe (Similarity score: 13.66)
- Grycan Lody Śmietankowe (Similarity score: 13.66)
Ingredients List
- Milk
- Dextrose
- Cocoa
- Palm Oil
- Natural Flavouring
- Milkfat
- Coffee
- Cocoa Butter
- Vanilla Extract
- Egg White
- Soya Lecithin
- Sugar
- E410
- Chocolate
- Sunflower Lecithin
- E440a
- Lemon Juice Concentrate
- Molasses
- E500ii
- Salt
- E412
- Lemon Peel
- Cream
- Chocolate
- Egg Yolk
- Water
- Wheat Flour
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)