Delhaize raisins sultana
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1318kj (316 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1318kj (316 calories/kcal) |
| Fiber | 6.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 11 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 72g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 72g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vendome Pâtes De Fruits D'auvergne (Similarity score: 13.19)
- Genuss Pluss,rossman Mango Streifen (Similarity score: 20.77)
- Bioladen Sultaninen (Similarity score: 22.13)
- Noix De Coco Râpée (Similarity score: 24.95)
- Datte (Similarity score: 26.63)
- Favorite Dattes (Similarity score: 27.25)
- Seeberger Sultaninen (Similarity score: 27.31)
- Seeberger Blaue Weinbeeren (Similarity score: 27.31)
- Daco Bello Mangue Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 27.37)
- Les Accents Du Soleil Cranberries (Similarity score: 29.77)
- Pâtes De Fruits (Similarity score: 30.01)
- La Passion Des Abeilles Pate De Fruit (Similarity score: 30.01)
- Dm Bio Himbeer Cassis Fruchtschnitte (Similarity score: 30.29)
- Bakador Rodzynki Hetmańskie (Similarity score: 33.42)
- Dm,dm Bio Himbeer Cassis Fruchtschnitte (Similarity score: 34.56)