delisse baba au Rhum
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 806kj (193 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 806kj (193 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 6 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 6.08)
- Hood Ice Cream (Similarity score: 8.65)
- Tarte Aux Fraises (Similarity score: 11.69)
- Tarte Aux Fraises (Similarity score: 11.69)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 12.10)
- Pâturages Baba Au Rhum Des Antilles (Similarity score: 12.73)
- Ben & Jerry's Greek Frozen Yogurt (Similarity score: 12.79)
- Turkey Hill American Dream Blueberry, Vanilla, & Strawberry Premium Ice Cream (Similarity score: 13.05)
- Bonta Divina Tiramisu (Similarity score: 13.10)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.78)
- Tarte Au Fraise (Similarity score: 13.91)
- La Laitière,nestlé Pot De Crème Chocolat (Similarity score: 14.34)
- Cookie Dough Light Ice Cream With Red And Gold Cookie Dough Pieces And Blue Sprinkles (Similarity score: 14.70)
- Maeda En Ice Cream, Green Tea (Similarity score: 15.09)
- Ice Cream (Similarity score: 15.21)
Ingredients List
- Water
- Corn Starch
- Thickener
- E407
- Lemon Fibre
- Lime
- Emulsifier
- Glucose Syrup
- Sugar
- Cream
- Natural Rum Flavouring
- Skimmed Milk Powder
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)